Porozumienie UE i USA dotyczące przepływu danych osobowych.

porozumienieUnia Europejska wraz z USA zawarły porozumienie w sprawie odnowienia umowy w zakresie przepływu danych osobowych Europejczyków do Stanów Zjednoczonych.

UE poinformowała, że ​​uzyska porozumienie z USA w kwestii ożywienia transatlantyckiej umowy o przepływie danych. Potencjalnie informując o zakończeniu wielomiesięcznego problemu prawnego, który m.in. ma znaczenie dla usług w chmurze. W związku z rozstrzygającym orzeczeniem sądu z lipca 2020 r. unieważniającego Tarczę Prywatności UE-USA. Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen na konferencji prasowej z prezydentem USA Joe Bidenem. Powiedziała: „Osiągnęliśmy co do zasady porozumienie w sprawie nowych ram dla transatlantyckiego przesyłania danych”. „Umożliwi to przewidywalny, wiarygodny przepływ danych między UE a USA, chroniąc prywatność i wolności obywatelskie”.

Niepewność co do transferu danych między UE a USA rozciąga się daleko poza 2020 r. Wcześniejsze porozumienie o nazwie Safe Harbor zostało rozwiązane przez Europejski Sąd Najwyższy w 2015 r. W związku z tą sytuacją zasadniczym konfliktem pomiędzy prawami UE do ochrony danych a USA jest brak ich spójności. Ta dynamika świadczy o tym, że każda umowa tymczasowa staje przed negatywną perspektywą kolejnych wyzwań prawnych. By ocenić jaką daje gwarancję zapewnienia odpowiedniej ochrony praw obywateli UE. W związku z tym że ich dane osobowe są pozyskiwane na terenie UE, a następnie przekazywane do Stanów Zjednoczonych.

Wątpliwości prawne związane z wymianą danych między UE a USA doprowadziły do tego, że ​​Europejska Rada Ochrony Danych (EROD) wydała w ostatnich miesiącach zakaz przepływu danych osobowych transferowanych za pomocą produktów takich jak Google Fonts, Stripe i Google Analytics.