Kradzież pieniędzy kupujących przy pomocy fałszywych kodów QR.

Kradzież na kod QR
Jak wygląda kradzież przy wykorzystaniu kodów QR ?

Wielu kupujących nabywa na portalach sprzedażowych, ponieważ jest to wygodne, ale czy bezpieczne?
Jest wiele sposobów na kradzież pieniędzy, oszuści wykorzystują witryny internetowe lub portale sprzedażowe online do promowania produktów które tak naprawdę nie istnieją. Jedną z najnowszych metod na kradzież pieniędzy jest wykorzystanie przez cyberprzestępców kodu QR.

Po dokonaniu zakupu produktu zachęcają nas, aby dokonać zapłaty przy użyciu kodu QR. Zeskanowanie kodu przekierowuje na fałszywą stronę bankową skąd jesteśmy już niedaleko od utraty naszych środków finansowych. Takie osoby podszywają się pod znane witryny, w tym między innymi Vinted.

Ta forma wyłudzenia nie jest niczym nowym. Eksperci od bezpieczeństwa nazywają to wycinaniem kodów QR.
Uważaj więc, aby nie skanować wszystkiego, co można zeskanować.

Popularnym i najmniej groźnym oszustwem powiązanym z kodem QR jest tak zwane zyskiwanie kontroli nad kliknięciem. Zamieszczony fałszywy kod QR na danej witrynie przenosi do fałszywej strony, a oszust przechwytujący kliknięcia dostaje pieniądze. Zarabia wtedy poprzez ilość unikalnych odwiedzin określonej strony internetowej przez użytkownika.

Kolejnym sposobem jest kradzież pieniędzy związane z niewielką zapłatą, której nie musimy autoryzować. W kwestii nie wszystkich usług wpłacenie zaliczki przed skorzystaniem danej usługi jest standardem. Takim przypadkiem może być np. wypożyczenie roweru czy pojazdu.

Osoba zainteresowana taką usługą proszona jest o uiszczenie niewielkiej zapłaty, aby rozpocząć lub odblokować pojazd. Na danym sprzęcie wydrukowany jest kod QR pozwalający na sprawdzenie np. roweru i przystąpienie do procedury płatności. Dla oszustów nie ma problemu, aby takie kody zastąpić, a oni będą zadowoleni z napływających niewielkich kwot na swoje konto.

Za pomocą kodów QR oszust może także łatwo zataić linki phishingowe. Umieszcza kod z phishingiem tam, gdzie użytkownik się tego nie spodziewa, w tym przypadku może być to logowanie, aby dokonać płatności lub uzyskać dostęp do danej usługi. Kody wtedy przekierowują do ściągnięcia fałszywej aplikacji, np. bankowej. A od tego dzieli Cię tylko krok od utarty Twoich środków.

Po zeskanowaniu kodu QR sprawdź adres strony, która została otwarta. Używaj tylko sprawdzonych i niezawodnych metod płatności i nie pozwól na kradzież Twoich pieniędzy.