Zabezpiecz swoje gadżety płatnicze, żebyś nie wpadł w kłopoty finansowe

zabezpiecz

Większość z nas już wie, jak dbać o bezpieczeństwo naszych pieniędzy, gdy używamy karty płatniczej. Wiemy, że kodu PIN nie należy trzymać razem z kartą, że musimy uważać na zagrożenia takie jak skimming, czyli kopiowanie danych z paska magnetycznego. Także na to, żeby nie wrzucać zdjęć karty do sieci. Coraz więcej osób płaci telefonem, zegarkiem lub opaską zbliżeniową. Wygoda tych rozwiązań nie powinna przysłonić nam kwestii bezpieczeństwa. Ale czy wiemy, jak zabezpieczyć nasze gadżety płatnicze?

Dane i pliki z naszych gadżetów kąskiem dla przestępców

Technologia tak mknie do przodu, że już dzisiaj nie dziwi nikogo widok płatności telefonem czy zegarkiem. Chcąc korzystać z takich rozwiązań wprowadzamy do gadżetów nasze dane i te z kart płatniczych, a także inne informacje dotyczące naszej osoby. Aplikacje pozwalające nam posiadać elektroniczne dokumenty np. w telefonie, zawierają bardzo dużo informacji. W dowodzie elektronicznym znajdziemy pesel czy adres zamieszkania. Tak samo jest z elektronicznymi receptami, z tym, że już w tej sytuacji mogą wyjść na jaw nasze dane medyczne, czyli dane z grupy wrażliwych. Taki komplet danych trafiając w ręce przestępców może nas wiele kosztować. Przestępcy dysponując tymi informacjami, dokonują z powodzeniem oszustw w sieci i poza nią. Mogą je wykorzystać do:

  • wzięcia kredytu;
  • podpisania fałszywej umowy kupna lub sprzedaży;
  • wypożyczenia np. samochodu;
  • założyć fałszywą firmę itp.
Zabezpiecz swoje urządzenia przed przestępcami

Korzystając z komputera masz świadomość jak dużo danych i informacji się na nim znajduje. Poprzez wiadomości e-maila, rachunki czy prywatną korespondencję. Dbasz o to, aby był prawidłowo zabezpieczony, by dane nie dostały się w niepowołane ręce. Tak samo zadbaj o zabezpieczenia i aktualizacje swoich gadżetów. Zabezpiecz je poprzez wcielenie kilku prostych kroków:

  • Zainstaluj na smartfonie program antywirusowy antywirus będzie stanowić dodatkową ochronę plików, które przechowujemy na smartfonie, a także pozwoli zachować kontrolę nad wszelkimi aktywnościami. Regularnie skanujmy antywirusem telefon w poszukiwaniu złośliwego oprogramowania: np. zapisującego hasła.
  • Aktualizuj system na telefonie oraz aplikacje – warto poświęcić na to chwilę, bo oprócz dodawania nowych funkcjonalności, aktualizacje uszczelniają też zabezpieczenia. Aktualizacje oprogramowania dotyczą zarówno systemu, na którym działa nasz telefon, ale też poszczególnych aplikacji, powiązanych z działaniem smartwatcha czy smartbanda.
  • Koniecznie ustaw blokadę ekranu smartfona – to pierwsze i podstawowe zabezpieczenie przed fizycznym dostępem do telefonu. Warto przy tym pamiętać, że silne hasło to takie złożone ze zróżnicowanych znaków (duże i małe litery, cyfry, znaki specjalne), można skorzystać też manualnego wzoru odblokowania, a jeszcze lepiej: blokady biometrią, czyli np. odciskiem palca.
  • Instaluj tylko niezbędne aplikacje i tylko te pochodzące z pewnych źródeł – im mniej aplikacji ma dostęp do plików na naszym telefonie, tym ryzyko wycieku ważnych danych jest mniejsze.

Czynności takie jak aktualizacja oprogramowania czy programu antywirusowego w telefonie czy smartwatchu zajmie chwilę, a może ustrzec nas przed oszustami i stratą naszych finansów czy danych. Konsekwencje naszego zaniedbania możemy odczuwać nawet latami, gdy osoba, która przejęła nasze dane wyłudzi na nie np. kredyt. Zabezpiecz i pilnuj, bo najlepsza „polisa ubezpieczeniowa” dla naszych pieniędzy i danych to przede wszystkim nasza ostrożność.