Silne hasło – dlaczego warto je stosować
Silne hasło w dzisiejszych czasach to podstawa, aby chronić nasze dane. W codziennych obowiązkach i natłoku spraw, coraz częściej nie myślimy o tym, aby zabezpieczyć komputer po zakończonej pracy. Jeżeli już do tego dochodzi to stosujemy słabe hasła. Narażając wtedy nasze dane na łatwy cel dla cyberprzestępców.
Już każdy zapewne zna definicję hasła, ale przypomnijmy. Hasło jest to ciąg znaków, którego używamy podczas logowania do różnego rodzaju zasobów, m.in. systemów operacyjnych, baz danych, portali czy poczty.
Silne hasło dla bezpieczeństwa danych
Informacje znajdujące się na naszych komputerach, dane osobiste, zasoby prywatne bądź firmowe można zabezpieczyć hasłem. Używając bardzo skomplikowanych ciągów znaków możemy mieć nadzieje, że nasze dane są zabezpieczone. Stosując trudne hasła będą one cięższe do rozszyfrowania dla osoby trzeciej.
Nie powinniśmy stosować założenia, że raz ustalone i skomplikowane hasło będzie nie do złamania. We współczesnym świecie przez rozwijające się nowoczesne technologie i systemy informatyczne nie jesteśmy wstanie w 100% zabezpieczyć naszych danych, ponieważ powstają programy służące m.in. do łamania haseł.
Możemy stosować za to dodatkowe zabezpieczenia jakimi jest np. cykliczna zmiana hasła. W takiej sytuacji będziemy mogli liczyć się z tym, że osoba, która mogła poznać nasze hasło, już z niego nie skorzysta. Zatem dane nasze pozostaną bezpieczne.
Jak zbudować silne hasło
Tworząc hasło pamiętaj, aby:
- Składało się z minimum 10 znaków;
- Zwierało cyfry;
- Dodać znaki specjalne;
- Aby zawierały małe i duże litery;
- Nie zawierało w sobie nazwy Twojej usługi.
Błędy popełniane przy tworzeniu hasła
Wielu użytkowników sieci używa podstawowych haseł, które są bezpośrednio powiązane ze swoją osobą. Hasła takie zwierają ważne daty, numery pesel, imiona czy kombinacje kolejnych cyfr lub liter z klawiatury. Tego typu układy są bardzo łatwe do zapamiętania, ale i do rozszyfrowania.
Zadbaj o bezpieczeństwo hasła
Bezpieczeństwo naszych danych zależy głównie od Nas samych, dlatego powinniśmy zwracać szczególna uwagę na nasze otoczenie i zasady bezpieczeństwa w miejscu pracy. Powinniśmy pamiętać, aby:
- Korzystać z silnych haseł pamiętając o ich aktualizacjach;
- Nie zapisywać haseł na karteczkach, w notatnikach czy innych źródłach, które mogą dostać się w niepowołane ręce;
- Stosować inne hasła w różnych systemach;
- Używać programów antywirusowych, które zapewnią wyeliminowanie ryzyka przechwycenia haseł;
- Nie podawać haseł osobom trzecim;
- Regularnie stosować zmianę hasła.
Używanie silnego hasła, chroni nasze dane, a także dane firmowe przed kradzieżą. Pozwala nam w pewnym stopniu zabezpieczyć informacje o nas czy o naszych klientach. Wiadomo, iż utrata danych wiąże się z konsekwencjami dla nas samych jak i organizacji, w której pracujemy.