Błędy użytkowników w sieci na gruncie ochrony własnych danych.

błędy

Udostępnianie przez użytkowników sieci swoich danych osobowych na portalach społecznościowych to w dzisiejszych czasach codzienność. Użytkownicy czasami nie zdają sobie sprawy do czego i do jakich konsekwencji może to doprowadzić. Użytkownicy Internetu popełniają wiele prostych błędów, otwierając tym samym furtki przed hackerami.

Najczęstsze błędy popełniane przez użytkowników sieci

Pomimo rosnącej liczby zagrożeń i licznych ostrzeżeń pojawiających się w mediach, internauci nie stosują podstawowych praktyk w zakresie zabezpieczania danych, ochrony tożsamości czy udostępniania informacji. Do najczęściej popełnianych błędów przez użytkowników sieci możemy zaliczyć:

 • Udostępnianie swoich danych osobowych – to częste i niebezpieczne błędy, które zdarzają się praktycznie codziennie w sieciach społecznościowych. Cyberprzestępcy mogą wtedy łatwo pozyskać informacje o nas w tym przejąć nasze dane.
 • Odpowiadanie na niechciane wiadomości e-mail z prośbą o zresetowanie hasła – otrzymanie wiadomości e-mail z prośbą o zmianę hasła, zwłaszcza jeśli o to nie prosiliśmy, nie powinno skutkować naszym pierwszym odruchem, jakim zwykle jest kliknięcie na link i zresetowanie hasła. Niestety, przy pewnej dozie pecha cyberprzestępca może uzyskać dostęp do całego naszego konta.
 • Klikanie w nieznane łącza cyberprzestępcy często wykorzystują linki do przekierowania użytkowników na złośliwe strony. Linki te mogą przyjść w formie niewinnie wyglądającego e-maila lub SMS-a. Kliknięcie bezpośrednio w link z wiadomości może wiązać się z narażeniem na poważne zagrożenia.
 • Niesprawdzanie adresów URL – zmiana adresu URL jest wykorzystywana przez hackerów do kradzieży danych użytkownika. Stosując tę technikę, hackerzy mogą nakłonić użytkownika do odwiedzenia strony, którą uważa za godną zaufania.
Udostępnianie danych w sieci

Dane które udostępniamy w sieci to najczęściej informacje na własny temat, adres e-mail, zdjęcie i data urodzenia. Udostępniając takie informacje jesteśmy narażeni na wiele zagrożeń. Oprócz sprzedaży Twoich danych czy wykorzystania ich do nielegalnych celów lub przeciwko Tobie, hackerzy i złodzieje mogą również:

 • dokonać zakupów online z użyciem Twojej karty kredytowej;
 • zwrócić się do Twoich kontaktów i poprosić o pieniądze;
 • zaciągnąć rujnujące pożyczki w Twoim imieniu;
 • przejąć i zablokować Twoje konta, a następnie szantażować Cię.
Chronimy się w sieci

Korzystając z Internetu każdy powinien mieć świadomość narażania swoich danych na ryzyko ich przekazania w niepowołane ręce. Aby skutecznie chronić swoje dane zwracajmy uwagę na:

 • Hasło – najlepszym sposobem jest stosowanie odmiennych i unikalnych haseł dla różnych kont. Jeżeli nie jesteśmy w stanie ich zapamiętać, metodą może być skorzystanie z elektronicznego portfela. Dobrym zabezpieczeniem jest także okresowa zmiana hasła.
 • Email – jeśli nie znamy nadawcy wiadomości, najlepiej nie otwierać załączników czy linków z takiego maila, jeżeli wzbudza ona nasze podejrzenia i uznać ją za spam.
 • Anonimowość w sieci – jeżeli jest coś o czym nie powinni dowiedzieć się inni, nie udostępniajmy informacji na ten temat w sieci. Pamiętajmy, że przykładowo zameldowanie swojego aktualnego miejsca przebywania w serwisie społecznościowym może być świetnym zaproszeniem dla złodzieja, który tylko czeka na taką okazję.
 • Aplikacje w serwisach społecznościowych – nie klikajmy wszystkich zgód w ciemno. Uzyskując taką zgodę, aplikacja może na przykład publikować posty w naszym imieniu, zamieszczanie powiadomień, czy polecanie danej strony.
 • Płatności online – korzystanie ze stron korzystających z połączenia szyfrowanym protokołem SSL. SSL ma zwykle miejsce przy korzystaniu ze strony banków, dlatego też, jeśli podczas połączenia ze stroną www w jej adresie znajduje się przedrostek https://, a w pasku przeglądarki – ikona klucza lub kłódki – oznacza to, że połączenie szyfrowane jest protokołem SSL.

Zachowanie prywatności i anonimowości w Internecie jest czymś nad czym zdecydowanie powinniśmy myśleć w dzisiejszych czasach. Duży błąd popełniamy poprzez ujawnianie innym ludziom istotnych i poufnych informacji na swój temat. Co może prowadzić do przykrych konsekwencji. Jednym kliknięciem tracimy kontrolę nad udostępnionymi danymi, ponieważ nie mamy pewności, do kogo trafią i do czego zostaną użyte. Użytkownicy dosłownie przekazują swoje cenne dane w obce ręce.