Wyciek danych podczas największych ataków Hakerskich w USA

wyciek danychWraz z postępem technologicznym i komputeryzacją na całym świecie wzrasta ryzyko cyberataków. Z tych względów cyberbezpieczeństwo w organizacjach i wszelkich instytucjach jest szczególnie ważne i konieczne, aby efektywnie bronić się przed atakami hakerów i zminimalizować wycieki danych. Stosowanie odpowiedniej ochrony i zaawansowanych systemów zabezpieczeń sieciowych to zdecydowanie mądre rozwiązanie. Jednak pomimo tego wciąż dochodzi do częstych i masowych cyberataków, w których częstym efektem jest wyciek danych osobowych. Dzisiaj przedstawimy ataki jakie wzbudziły uwagę na terenie Stanów Zjednoczonych. W kolejnych artykułach przyjrzymy się i przedstawimy te z Europy, a następnie Polski

Anonymous i „Operacja Sony”

Kontrowersyjna, a zarazem najpopularniejsza grupa hakerska zrzeszająca ludzi z całego świata, Anonymous, przeważnie prowadzi aktywistyczne akcje, przez co zyskali miano aktywistów internetowych lub „haktywistów”. Mimo to grupa udowodniła wiele razy, jak bardzo potrafi być niebezpieczna. W 2009 roku amerykański haker bezpieczeństwa George Hotz zobligował się do zhakowania PlayStation 3, a swoje postępy publikował na blogu. Dwa lata później jego cel został osiągnięty, na co firma Sony odpowiedziała pozwem. Grupa Anonymous w odwecie na pozew wdrożyła „Operacją Sony” i doprowadziła do wycieku danych ok. 100 milionów kont użytkowników. Podczas akcji wykradziono nazwiska, adresy, adresy mailowe, daty urodzenia i hasła z loginami do systemu PlayStation. Oprócz tego upubliczniono dane dotyczące 13 tysięcy kart kredytowych spoza Stanów Zjednoczonych, w tym m.in. 11 tysięcy rachunków bankowych pochodzących z Europy. Grupa Anonymous podczas całej akcji weszła w posiadanie danych o 10 milionach kart kredytowych. Globalny koncern Sony oszacował bezpośrednie straty na ponad 170 milionów dolarów. Szkody związane ze stratą klientów wyniosły 318 dolarów za każde konto, które znajdowało się na liście z wyciekiem danych.

Wyciek danych CitiGroup

W 2011 roku grupa hakerska złamała systemy bezpieczeństwa banku Citi w Stanach Zjednoczonych i doprowadziła do wycieku danych osobowych. CitiGroup, czyli największy dostawca usług finansowych na świecie poniósł straty w wysokości ok. 2,7 miliona dolarów. Początkowo podawano, iż wyciek danych osobowych dotyczy 200 tysięcy klientów, jednak po oszacowaniu strat, liczba ta wzrosła do 360 tysięcy. Chodziło o dane amerykańskich właścicieli kart kredytowych. Firma Citigroup w oficjalnym oświadczeniu podała, iż informacje dotyczące kodów CVV, a także amerykańskie numery identyfikacyjne klientów były bezpieczne, a wyciek danych dotyczył adresów mailowych, danych kontaktowych, nazwisk, a także numerów kont bankowych. Bank potwierdził również, że był w stałym kontakcie ze wszystkimi osobami, których dotyczył wyciek danych. Klienci otrzymali nowe karty kredytowe oraz zapewnienie, że nie będą oni odpowiadać za żadną nieautoryzowaną transakcję powiązaną z użyciem starych kart. Rzecznik banku Citi w Stanach Zjednoczonych zapewnił również o natychmiastowym wprowadzeniu procedur bezpieczeństwa i ochrony. Miały one zapobiec podobnym działaniom w przyszłości.

Wyciek danych, koncern Sony i The Guardians of Peace

W 2014 roku doszło do kolejnego głośnego ataku na międzynarodowy koncern Sony, który schodził się z premierą komedii „The Interview” opowiadającej o planach zabójstwa północnokoreańskiego dyktatora Kim Dzong Una. Grupa The Guardian of Peace domagała się całkowitego wycofania filmu, który ich zdaniem wspiera ataki terrorystyczne i działania wojenne, a w efekcie może doprowadzić do zakończenia pokoju i wywołać wojnę. Początkowo grupa włamała się do komputerów i sieci firmy Sony Pictures. Po czym umieściła w liście do koncernu linki do kilku gigabajtów danych, które zostały wykradzione. Następnie cyberprzestępcy zagrozili Sony, że upublicznią dane całej spółki i zażądali pieniędzy. Finalnie, wraz z kolejnym listem do koncernu nastąpił wyciek danych osobowych 47 tysięcy ludzi, w tym także znanych aktorów m.in. Toma Hanksa, Brada Pitta oraz Julii Roberts. Oprócz tego cztery filmy studia Sony Pictures trafiły na torrenty przed premierą w kinach. Poczym także ujawnione zostały maile szefów studia. W całej sprawie głównym podejrzanym wydaje się Korea Północna. Jednak władze w Pjongjangu zapewniły, że nie mają nic wspólnego z całym cyberatakiem i grupą The Guardian of Peace.

Zabezpieczenia i racjonalne podejście

Obecnie większość z nas nie wyobraża sobie życia bez smartfona, laptopa i innych gadżetów codziennego użytku. Cały świat bez wątpienia jest uzależniony od nowoczesnych technologii, które usprawniają funkcjonowanie ludzi, firm, a nawet państw czy całych krajów. W końcu karta kredytowa podpięta do smartwatcha, którym można wygodnie zapłacić w sklepie, lub dane osobowe wraz z danymi karty płatniczej zapisane na stałe w profilu ulubionych linii lotniczych, których nie trzeba wpisywać ręcznie z każdorazową rezerwacją lotów, zdecydowanie przyspiesza i ułatwia cały proces. Wygoda użytkowania i korzystania z nowinek technologicznych niestety wystawia wszystkich użytkowników na cyberataki. Jedynym i słusznym rozwiązaniem, które zminimalizuje ryzyko ataków hakerskich i wycieku danych, jest inwestycja w profesjonalne i zaawansowane systemy bezpieczeństwa.  Warto jednak ograniczyć dostęp do swoich danych personalnych wszystkim jednostkom, z których nie korzystamy na co dzień — np. sklepom internetowym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *